listopad 2014

6 articles in listopad 2014

Przeżyjmy to jeszcze raz – również w przyszłym roku. I zaprzyszłym też. Podtrzymanie idei otrzęsin jest bowiem historyczną koniecznością. Dziękujemy wszystkim wykładowcom i studentom, którzy pojawili się na tegorocznej imprezie i wsparli w ten sposób starania KNSG, by na uczelni „coś się działo”. Dziękujemy przede wszystkim wąskiej grupie organizatorów, bez których pierwszy rok germanistyki nie zostałby należycie przywitany. Był program tzw. „artystyczny”, tańce binarne, pluralne oraz solo. Resztę znajdziecie na pieczołowicie wyselekcjonowanych zdjęciach.

Czytaj dalej →

Tym razem spektaklem „Komornicka. Biografia pozorna” w reżyserii Bartka Frąckowiaka. Studenci germanistyki i członkowie KNSG mogli wczoraj uczestniczyć w spektaklu za tzw. Bóg zapłać – to owoc współpracy Katedry Germanistyki z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, owoc, dodajmy, dla nas nader słodki. Dziękujemy! Sam spektakl – a jakże – doskonały.

Grupa studentów germanistyki, w przytłaczającej ilości – członków Koła, udała się ponownie do Waren na seminarium historyczne, tym razem pod tytułem „Mr. Gorbachev, open this gate! Mr. Gorbachev, tear down this wall!“ 25 Jahre Mauerfall und Fall des Eisernen Vorhangs, zorganizowane przez Die …

Czytaj dalej →

Paulina Kobus i Sandra Wawrzyniak, członkinie Koła, zupełnie przypadkowo również jego Szefowe, wystąpiły dnia 13.11.14 na VI Bydgoskim Kongresie Kół Naukowych pod hasłem „Studenci miastu, regionowi i Polsce”. Paulina wygłosiła referat pt. „Przestrzeń dramatu a uczucia postaci”, w którym odniosła się do toruńskiego spektaklu „Witaj, Dora” na podstawie sztuki Lukasa Bärfussa. Sandra mówiła o „Języku sportu jako języku fachowym na przykładzie sprawozdań sportowych”, oparła się przy tym na materiałach z prasy polskiej i niemieckiej. Obydwa referaty oparte były na badaniach, jakie dziewczyny prowadzą na rzecz swoich prac dyplomowych. Artykuły będziemy mogli przeczytać w tomie zbiorowym, którego publikacja planowana jest jeszcze na ten rok. Cieszymy się z sukcesu naukowego (który oczywiście zostanie policzony jako sukces Koła) i chcemy więcej. Poniżej zdjęcia, na których widać, że nasze reprezentantki ładnie wyglądały i przybierały naukowe pozy.

Czytaj dalej →

Operacja przejmowania władzy postępuje zgodnie z planem – już 20 listopada współorganizujemy (z II rokiem germanistyki) szczycącą się pradawnymi tradycjami imprezę powitania filologicznych neofitów na łonie Katedry. Obecność wszystkich studentów i wykładowców jest obowiązkowa. Obowiązkowe są również bajkowe stroje. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że budynek przy ulicy Grabowej stał się areną zażartych sporów o to, kto wystąpi jako Krecik, a kto jako Bambi. W razie gdyby ktoś nie wiedział, co to otrzęsiny, lub też jak można się na nich bawić, przypominamy te sprzed roku – oto brama do wspomnień. Nieobecność jakiegokolwiek członka KNSG będzie karana obowiązkiem rozbijania namiotów na wyjeździe naukowym w maju.