Efektem współpracy KNSG z p. prof. Moniką Szczepaniak jest cykl seminariów kulturoznawczych „Heiße Themen”. Cztery spotkania zaplanowane na ten rok obejmują następujące tematy: gender, ciało, pieniądze i uwodzenie. Poniżej szczegółowy opis projektu i galeria z pierwszego spotkania.
Projekt cyklu seminariów kulturoznawczych Heiße Themen (Gorące tematy) w Katedrze Germanistyki UKW, semestr letni 2014
Projekt zakłada comiesięczne spotkania ze studentami germanistyki w cyklu seminariów poświęconych ważnym problemom kultury współczesnej. Zadaniem seminariów jest dyskusja nad tematami aktualnymi, lecz nie zawsze obecnymi w ramach standardowej edukacji filologicznej. Podkreślają to tematy poszczególnych spotkań, w nieszablonowy sposób ujmujące przemiany kulturowe. Inspiracji do dyskusji dostarczać będą teksty kulturoznawcze, filmy, wydarzenia medialne, zjawiska kultury popularnej. Projekt skierowany jest do studentów na poziomie B1 języka niemieckiego oraz legitymujących się elementarnym obyciem w tematach kulturoznawczych (np. po kursie wstępu do kulturoznawstwa prowadzonym w Katedrze Germanistyki).
Autorami koncepcji są dr hab. prof. UKW Monika Szczepaniak i dr Rafał Pokrywka z Zakładu Kulturoznawstwa Katedry Germanistyki UKW. Kwestiami organizacyjnymi i technicznymi zajmie się Koło Naukowe Studentów Germanistyki, które będzie również czynnie brało udział w dyskusjach.
Harmonogram spotkań:
25.03.2014 – Gender
Podejmiemy tutaj szeroko dyskutowany i kontrowersyjny temat gender, zadamy pytania o trafność koncepcji genderowych, ich przydatność w analizie kultury. Nie bez znaczenia będzie również pytanie o to, czy gender jest dziś dla odbiorców kultury zjawiskiem zrozumiałym i wyjaśnionym, czy być może raczej pustym terminem i obiektem ideologicznej manipulacji.
Proponowane teksty:
– Judith Butler: Das Unbehagen der Geschlechter. Übers. Kathrina Menke. Frankfurt a. M. 1991 (fragmenty).
– Raewyn Connell: Gender. Übers. Reinhart Kößler. Wiesbaden 2013 (fragmenty).
– Inge Stephan: Gender, Geschlecht und Theorie. W: Christina von Braun/ Inge Stephan (red.): Gender-Studien. Eine Einführung. Stuttgart/ Weimar 2006, s. 52-90.
24.04.2014 – Ciało (Körper)
Na tym spotkaniu porozmawiamy o roli ciała zarówno w perspektywie kultury współczesnej, jak i w perspektywie diachronicznej, ukazującej przemiany cielesności na przestrzeni wieków. Interesować nas będzie instrumentalizacja a zarazem symbolika ciała, jego nacechowanie płciowe, nietrwałość, związki z emocjonalnością, asocjacje kulturowe, jakie koduje. Gościem spotkania będzie prof. Alexandra Tacke.
Proponowane teksty:
– Umberto Eco: Die Geschichte der Schönheit. Übers. Friederike Hausmann, Martin Pfeiffer. München 2004 (fragmenty).
– Umberto Eco: Die Geschichte der Hässlichkeit. Übers. Friederike Hausmann, Petra Kaiser, Sigrid Vagt. München 2007 (fragmenty).
– Margaret Walters: Der männliche Akt. Ideal und Verdrängung in der europäischen Kunstgeschichte. Berlin 1979 (fragmenty).
20.05.2014 – Pieniądze (Geld)
Na rolę pieniądza w formowaniu świadomości człowieka i kultury zwraca się uwagę już od czasów Marksa. Dziś frapujące są tematy wyobcowania, związków z płcią i cielesnością, religijnego zakorzenienia pieniądza i przemian, jakie wywołuje w świadomości posiadającego. Zaniedbanym tematem są związki pieniądza ze sztuką, które podkreśla Pierre Bourdieu. Chcemy popatrzeć na pieniądz z innej, nieprzedmiotowej pespektywy, potraktować go jako znak i symptom historii obyczajów.
Proponowane teksty:
– Georg Simmel: Philosophie des Geldes. Frankfurt a. M. 1989.
– Pierre Bourdieu: Die Regeln der Kunst. Genese und Struktur des literarischen Feldes. Frankfurt a. M. 1999 (fragmenty).
– Christina von Braun: Der Preis des Geldes. Eine Kulturgeschichte. Berlin 2012 (fragmenty)
17.06.2014 – Uwodzenie (Verführung)
Za Jeanem Baudrillardem uwodzenia nie będziemy rozumieć tylko w wąskich ramach gry seksualnej, lecz traktować je jako grę kulturową, dążącą do oczarowania odbiorcy i symulacji rzeczywistości. Istotnym problemem jest degradacja uwiedzenia we współczesnej kulturze produkującej wszystko, jej związki z przedmiotem, sprzedażą, instrumentalizacją ciała. Gościem spotkania będzie prof. Marek Cieszkowski.
Proponowane teksty:
– Jean Baudrillard: Von der Verführung. Übers. Michaela Meßner. Berlin 2012 (fragmenty).
– Jean Baudrillard: Agonie des Realen. Übers. Lothar Kurzawa, Volker Schaefer. Berlin 1978 (fragmenty).