Byliśmy już w wielu miejscach, nierzadko odległych, obcych i niezrozumiałych, nigdy jednak nie byliśmy w Bydgoszczy. Aby wyrwać się z zaklętej osi Grabowa-Chodkiewicza, członkowie Koła wyruszyli na miasto, zamysł nader śmiały, ponieważ postanowili nie wejść po drodze do ani jednej galerii handlowej. Przyszło im to z trudem, ale się udało.
Na wycieczkę po Bydgoszczy wybraliśmy się z dr. Krzysztofem Okońskim, pracownikiem Katedry Germanistyki, członkiem honorowym KNSG oraz znawcą historii miasta. Ładunek wiedzy historycznej, jaki otrzymaliśmy podczas kilkugodzinnego spaceru, wystarczy nam gdzieś do wiosny. Przez Plac Wolności, ulicę Mostową, Muzeum Okręgowe, nabrzeże Brdy, Stary Rynek, Wały Jagiellońskie, w końcu Wzgórze Dąbrowskiego z wieżą ciśnień, wiodła droga opowieści i wspomnień, rozciągająca się, nawet jeśli nie chronologicznie, od czasów Kazimierza Wielkiego po wydarzenia najnowsze. Po drodze czytaliśmy teksty literackie, fragmenty listów, wspomnienia, analizy i artykuły prasowe. Pogoda dopisała, nikt nie zamarzł. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim naszemu znakomitemu Przewodnikowi. Dziękujemy również Muzeum Wodociągów w wieży ciśnień za przyjęcie nas poza godzinami pracy.
Planujemy kolejne jednodniowe wycieczki po Bydgoszczy i okolicach. Warto śledzić naszą stronę oraz media Katedry Germanistyki.
Autorkami zdjęć są Karolina Kowalska i Nina Łukasik.